پیشرفت روزافزون فناوری و تغییر نیازهای بشر، زندگی جوامع انسانی را در همه ابعاد آن دستخوش دگرگونی‏ های قابل ملاحظه ای کرده است، بطوریکه این پیشرفت‏ها علاوه بر تغییردر سبک زندگی افراد، موجب تغییرات بی شماری در روابط شهروندان و دولت شده است که سبب صرفه جوئی در وقت و هزینه دولت و مردم خواهد شد.
به کارگیری فناوری های روزآمد در هر زمینه ای از فعالیت بشر، انجام امور مربوط بدان فعالیت را سهولت بخشیده و با افزایش دقت و کاهش میزان خطا، خدمت انکار ناپذیری به انسان ارائه می دهد. از آنجا که یکی از زمینه های مهم فعالیت نیروی انسانی مربوط به حوزه اقتصاد و بازرگانی است، استفاده از فناوری در این عرصه نیز به یاری فعالان حوزه اقتصاد آمده و آنها را از انجام برخی امور به شیوه سنتی بی نیاز ساخته است.
فرایند مکانیزه پرداخت مالیات و عوارض یکی از نمودهای بارز بکارگیری دولت الکترونیک است که در چارچوب تسهیل خدماتی همچون ارائه اظهارنامه های مالیاتی، ارائه صورت معاملات فصلی و همچنین ارائه صورتحساب های خرید و فروش از طریق سامانه های صندوق فروش از جانب مودیان امکان پذیر است. 
سیستم یکپارچه اطلاعات مالیاتی به عنوان پایه و اساس هر نظام مالیاتی محسوب می‏شود و موفقیت هر نظام مالیاتی تا حد زیادی درگرو توسعه سیستم اطلاعات مالیاتی است. تنوع در روابط و فعالیت‌های اقتصادی، افزایش مبادلات اقتصادی و استفاده از فناوری‌های نوین در انجام این مبادلات، نظام‌های مالیاتی را در شناسایی دقیق منابع و صاحبان درآمد یا ثروت و نوع و میزان این منابع با مشکل مواجه ساخته است. 
یکی از ابزارهای که در سیستم یکپارچه مالیاتی می‌تواند به توسعه نظام مالیاتی منجر شود، سامانه صندوق فروش است که یک سامانه اطلاعاتی دقیق، منسجم و روزآمد برای دستیابی به اطلاعات دقیق و طبقه‌بندی شده است; که داده‌های مربوط به فروش کالا و خدمات را با جزئیات ثبت می‌کند.
صندوق مکانیزه فروش، اصناف را قادر می سازد تا عملیات فروش کالا و ارائه خدمات را به شکلی مطلوب مدیریت نمایند. نصب این سامانه به فروشندگان امکان می دهد تا با انجام یک سری عملیات، قسمت هایی نظیر ایجاد و به روز رسانی فهرست اموال و موجودی کالاها، فرایند خرید کالاها، گزارش گیری و ارتباط با مشتریان را به نحو مطلوب مدیریت نماید.
این سامانه مشتمل بر نرم‌افزاری الکترونیکی است که با تهیه اطلاعات مربوط به جزئیات فروش کالا و خدمات در سطح خرده‌فروشی، به کسب درآمد از طریق مالیات بر ارزش افزوده، تهیه گزارش‌های مالی سالانه شرکت‌ها، اصناف و … به شفافیت درآمدها در حوزه مالیات‌های مستقیم و با تهیه اطلاعات یکپارچه مالی، در سطح کلان، به دولت‌ها در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی، کمک می‏کند. از سوی دیگر ارائه اطلاعات دقیق و شفاف به مشتری، سبب افزایش اعتماد عمومی به سلامت نظام اقتصادی و مالیاتی کشور می‌شود.
همچنین این سامانه به جهت بهره گیری از پردازنده های محاسباتی، امکان وقوع خطا در انجام محاسبات صندوق داران را کاهش داده و سرعت کار آنها را به طرز قابل توجهی افزایش می دهد. سامانه صندوق فروش با ایجاد امکان انجام انتقال وجه به صندوق داران، خدمات مربوط به آن از قبیل پرداخت های نقدی، چک و کارت های اعتباری را به مشتریان ارائه می دهد. علاوه بر آن صندوق داران می توانند همزمان از وضعیت موجودی کالاها و اجناس در فروشگاه مطلع شوند. مدیران فروشگاه ها نیز می توانند کنترل و نظارت مطلوبی بر این فرایند داشته باشند. برخی مزایای دیگر استفاده از این سیستم، به کارگیری قابلیت جستجوی خودکار براساس میزان تخفیف ها، پیش فروش ها و سطوح ترجیحی قیمت هاست. 
مدیریت ارتباط با مشتریان از دیگر قابلیت های به کارگیری سامانه صندوق فروش است. با استفاده از این سامانه می توانید برای هر مشتری که از فروشگاه شما خرید می کند، یک پروفایل ایجاد کنید و اطلاعات متداول مشتریان از قبیل مشخصات فردی، کالاهای مورد علاقه و سوابق خرید آنها را در آن ثبت نمایید. استفاده از ویژگی CRM (مدیریت ارتباط با مشتری) در این سامانه به بهبود فرایند بازاریابی کمک کرده و و بوسیله آن می توانید خرید خدمات یا کالاهای مبتنی بر علایق و سلایق مشتریانتان را، به آنها پیشنهاد دهید. 
گزارش گیری از روند انجام معاملات تجاری، از جمله مزایای این سامانه است. صندوق مکانیزه فروش به شما این امکان را می دهد تا تحلیل ها و گزارش هایی از خرید و فروش روزانه خود ایجاد کرده و یک پیش نمایش و سپس پرینت چاپی از آنها تهیه نمایید. همچنین شما با استفاده از این سیستم می توانید بر اساس نام کالا، سبک، نوع و کارخانه سازنده آن، نحوه فروش و عملکرد فروشندگان، صندوق داران و مشتریان خود را ارزیابی نموده و برترین و شاخص ترین آنها را بیابید. بسیاری از نرم افزارهای نصب شده بر روی سامانه مذکور، این امکان را فراهم می کنند تا بتوانید گزارشات خود را مستقیما به فایل های اکسل، XML، CVS و یا ایمیل خود تغییر فرمت دهید.
به همین دلیل در برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه، نسبت به به‌کارگیری صندوق‌های فروش در صنوف مختلف بسیار تأکید شده، که طبق ماده۱۲۱ قانون مذکور و اجرای تبصره یک ماده ۷۱ قانون نظام صنفی، به منظور شفافیت در مبادلات اقتصادی و تشخیص درآمدهای مودیان مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده، وزارت بازرگانی مکلف است با هماهنگی سازمان امور مالیاتی کشور و اصناف کشور تا پایان سال دوم برنامه صاحبان مشاغل را بر اساس اولویت، ملزم به استفاده از سامانه‌های صندوق فروش نماید و حتی در راستای تشویق صاحبان مشاغل، هزینه‌های انجام‌شده بابت خرید، نصب و راه‌اندازی دستگاه سامانه صندوق فروش توسط صاحبان مشاغل از درآمد مشمول مالیات مودیان مزبور (در اولین سال استفاده از سامانه‌های مذکور) قابل کسر است و از سوی دیگر عدم استفاده صاحبان مشاغل از سامانه صندوق فروش در هر سال موجب محرومیت از معافیت‌های مالیاتی مقرر در قانون برای سال مربوط می‌شود.

منبع خبر: سازمان امور مالیاتی

تاریخ درج خبر: ۲۷/۰۹/۱۳۹۷

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *